Leerkracht

A Algemene informatie

Samenvatting

In deze webquest worden de leerlingen opgeleid tot bibliothecaris. Ze doorlopen 5 lessen waarna ze een goed advies kunnen opstellen voor het aanschaffen van een boek voor de schoolbibliotheek.

Diversen

Vakgebied Nederlands
Leerdoel
  • De leerlingen weten dat boeken onderverdeeld kunnen worden in verschillende soorten boeken.
  • De leerlingen weten waar en hoe ze informatie kunnen vinden over kinderboekenschrijvers
  • De leerlingen weten welke kinderenboekenprijzen er zijn en wie deze het afgelopen jaar hebben gewonnen.
  • De leerlingen kunnen een recensie schrijven
  • De leerlingen kunnen een argumentatieve tekst schrijven.
  • De leerlingen kunnen een presentatie maken in PowerPoint.
Type webquest kortlopend ( 3 lessen)
Tijdsduur Les 1: 15 à 20 minuten
Les 2: 20 à 25 minuten
Les 3: 20 minuten
Les 4: 45 minuten
Les 5: 60 minuten

Aandachtspunten beoordeling webquest

De webquest wordt op de volgende punten beoordeeld:
Zie matrix. De matrix is ook aan de werkbladen toegevoegd. Hierop kan de beoordeling worden aangegeven.

Benodigde materialen

B Toelichting webquestonderdelen

Onderdeel Tips leerkracht Tips voor leerlingen
Inleiding Bedoeling van deze webquest is dat kinderen een geschikte keus kunnen maken voor het kopen van een boek voor de schoolbibliotheek. Benadruk dit. De leerling moet goed bedenken dat hij een boek kiest die waarschijnlijk meerdere kinderen leuk vinden om te lezen.
Opdracht Laat leerlingen één boek uitzoeken dat aangeschaft kan worden voor de schoolbibliotheek Kijk of het boek al in de schoolbibliotheek staat.
Handelingen Laat twee leerlingen samenwerken. Vooral bij les 4 en 5 is het belangrijk dat leerlingen van elkaar de teksten en presentatie lezen. Leerlingen kunnen elkaar feedback geven op de teksten. Lees de teksten van elkaar goed door. Begrijp je precies wat de ander bedoelt? Als jij het niet begrijpt zal de meester of juf het waarschijnlijk ook niet begrijpen. Geef aan welke zinnen je niet begrijpt. Kijk of er taalfouten zijn gemaakt. Help elkaar zo veel mogelijk hierbij.
Bronnen Controleer de bronnen van tevoren. Werken de links nog?
De meeste informatie kan gevonden worden na een paar keer klikken
Lees vooral de kopjes. Zo kom je er snel achter waar de belangrijke informatie staat.
Klik niet zomaar op een hyperlink. Bedenk of een hyperlink je sneller bij de informatie brengt of niet.
Beoordeling Er wordt onderscheid gemaakt in een inhoudelijke beoordeling en een beoordeling op taalgebruik. De antwoorden die je geeft moeten natuurlijk kloppen. Maar je moet de antwoorden ook opschrijven in goed lopende zinnen zonder spelfouten. Als je twijfelt over een zin laat je die lezen door iemand anders. Als je twijfelt over een woord kun je de spellingscontrole van WORD gebruiken. En het woordenboek natuurlijk.
Afsluiting In de afsluiting staat kort voor de leerling beschreven wat hij/ zij van deze webquest heeft geleerd. Als je de afsluiting leest, weet je precies wat er in deze webquest allemaal aan de orde is gekomen.

C Alternatieve verwerkingsvormen

De uiteindelijke opdracht voor de leerlingen is het maken van een verslag (in WORD) en een presentatie (in PowerPoint). Het verslag kunnen de kinderen ook maken in de vorm van een muurkrant of poster. Ook de presentatie zou in een andere vorm gegoten kunnen worden. Een leuke manier is bijvoorbeeld door gebruik te maken van het programma Publisher. Met de Microsoftprogramma kun je eenvoudig verschillende soorten publicaties maken. 

Bij opdracht 4 zetten kinderen hun recensie op www.mijnstempel.nl. Je kunt als leerkracht zelf ook eenvoudig een platform opzetten waarin recensies van leerlingen gepubliceerd worden. Je kunt denken aan een plekje op het eigen computernetwerk die voor iedereen bereikbaar is. Met de websitemaker van Kennisnet (www.kennisnet.nl) kunnen kinderen ook on line een eigen pagina maken waarop ze hun recensie neerzetten. Via een gezamenlijke startpagina worden de verschillende pagina's met elkaar verbonden.   

Tot slot

Deze webquest is gemaakt door Gerard Dümmer (G.Dummer@domstad.nl) . Meer webquests zijn te vinden op www.webquests.nl

Voor deze webquest is gebruikt gemaakt van een les die te vinden is op http://www.taalsite.nl/printles/56/

Van de volgende boeken zijn de omslagillustraties gebruikt:

Dragt, T., Geheimen van het Wilde Woud, tekeningen: Tonke Dragt, Leopold, Amsterdam

Dross, I., Ilios en Odysseus, tekeningen: Harrie Geelen, Querido, Amsterdam

Hagen, H., De dans van de drummers, tekeningen: Philip Hopman, Van Goor, Amsterdam

Kästner, E., Emiel en zijn detectives (een roman voor kinderen), tekeningen: Walter Trier, Houtekiet/ Fontein, Baarn

Kuijer, G., Het grote boek van Madelief, tekeningen: Mance Post, Querido, Amsterdam

Lindgren, A., Pippie Langkous, tekeningen: Carl Hollander, Ploegsma, Amsterdam

Rowling, J.K. Harry Potter en de orde van de feniks, omslagillustratie: Ien van Laanen, De Harmonie/ Standaard, Amsterdam/ Antwerpen